Για τα καλά στο κόλπο της παραμονής στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ μπήκε 0 Α.Σ. Αναγέννηση Μαλεσίνας που επικράτησε εντός έδρας του Αστέρα Αλιβερίου με 65-57, με ένα πολύ καλό τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 6-15 στο 8′ και με 10-17 στο 10′. Ο Α.Σ. Αναγέννηση Μαλεσίνας  μείωσε στον πόντο (26-27 στο 16′) για να απαντήσει η ομάδα του Ρέτσα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ της +5 (30-35).

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αστέρας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα (39-41 στο 25′ και 43-45 στο 28′) για να τελειώσει η γ’ περίοδος στον πόντο (44-45).

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα του Δαδίτσου η οποία πέρασε μπροστά με 52-51 στο 36′ και έκτοτε δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 39′ πήρε προβάδισμα ασφαλείας με 6 πόντους (57-51) για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 65-57.

Πολύ σημαντική νίκη για την Μαλεσίνα που την κρατά ζωντανή στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία, αγωνιζόμενη μάλιστα χωρίς τους Κατσαγάνη και Βίγγο.

Για τον Αστέρα χάθηκε μια μάχη αλλά… όχι ο πόλεμος έχοντας μπροστά του “τελικούς” που θα κρίνουν το αν θα καταφέρει να παραμείνει στην κορυφαία τοπική κατηγορία.

Κορυφαίος της Μαλεσίνας σε ένα ακόμα αγώνα ο Φωτίου με 31 (4) πόντους, ενώ από τον Αστέρα Αλιβερίου οι Καψούλης, Ιωάννου Ε. πέτυχαν από 16 πόντους.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ντάνος-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-17, 30-35, 44-45, 65-57.

Α.Σ. Αναγέννηση Μαλεσίνας (Δαδίτσιος-Καραμίντζιος): Κούτσικος, Κανακάρης, Κετέμα 11, Τούντας Αγ, Φωτίου 31 (4),  Κατσαγάννης 3,  Δημητρός Θ , Σέττος , Τούντας Δ. 6 (2) , Τσελεκούνης , Θεοδώρου 4, Θεοφανόπουλος 10.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ (Ρέτσας): Κουκουβάος 9 (1) , Βογιατζής , Καψούλης 16 (2), Βασιλείου, Χρυσοσπάθης, Αχματιώτης 10 (3), Ιωάννου Φ 2,  Ιωάννου Ε. 16, Τζουβάνας 4.