Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, σε ένα ματς με τεράστιο βαθμολογικό κίνητρο και για τους δύο που παλεύουν για τον ίδιο στόχο, την παραμονή τους στην Α’ ΕΣΚΑΣΕ, η Αναγέννηση Μαλεσίνας πήρε μεγάλο διπλό στο Αλιβέρι επί των Κονιστρών με 63-65, ωστόσο οι γηπεδούχοι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά.

Οι Κονίστρες ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 15-11 στο 6′ με τη Μαλεσίνα να μειώνει στον πόντο στο 14′ (23-22). Κακό επιθετικά το τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν σκορ και το ημίχρονο να τελειώνει με 33-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια οι Κονίστρες βρήκαν σκορ για το 42-36 στο 25′ με τους παίκτες του Δαδίτσου να μειώνουν και πάλι (45-42 στο 30′).

Το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι για… γερά νεύρα με τις Κονίστρες να βρίσκονται μπροστά στο σκορ ως το 37′ (55-52) αλλά εκεί η Μαλεσίνα με δύο τρίποντα πήρε προβάδισμα με 55-58 στο 39′ και 56-61 44′ πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 60-61 στο 39′:30″ όμως οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας για κάνουν το 62-65 5” πριν τη λήξη. Οι Κονίστρες ευστόχησαν σε 1/2 βολές γράφοντας το τελικό 63-65, ωστόσο διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια, σε ενδεχόμενη μελλοντική ισοβαθμία.

Οι Κονίστρες με την ήττα αυτή πήγαν στο 7-11, ενώ η Αναγέννηση Μαλεσίνας που έπαιξε έναν τελικό και βγήκε ζωντανή πήγε στο 5-13.

Μεγάλη νίκη για τους φιλοξενούμενους, που παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι της παραμονής, με τις Κονίστρες από την πλευρά τους να κρατάνε το +3 του πρώτου γύρου, έχοντας το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία!

Από τους γηπεδούχους οι Δημάς Ν. και Αποστολίδης τράβηξαν το σκορ, ενω από τη Μαλεσίνα οι Φωτίου, Κατσαγάνη, με σημαντική βοήθεια ιδίως σε κρίσιμα σημεία του Κετέμα αλλά και του Κανακάρη.

Διαιτητές του ντέρμπι ήταν οι Ντάνος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 33-30, 45-42, 63-65.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Τσιρόπουλος): Γιαννακάς 3 (1), Ψαριανός 8, Καπέλος 10, Μαντζάκος 3, Μπαλάφας 2, Δημάς Χαρ., Δημάς Ν. 14 (1), Κανάκης 10, Αποστολίδης 13 (3).

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Δαδίτσιος): Σέττος, Κανακάρης 11 (3), Φωτίου 20 (2), Βίγγος 4 (1), Κετέμα 11 (3), Κούτσικος, Τούντας, Τσελεκούνης, Χριστοφόρου, Θεοδώρου, Θεοφανόπουλος 2, Κατσαγάνης 17.

Πηγή : stereabasket.gr